V dnešnej dobe sú reklamné polepy áut veľmi populárne a stali sa takpovediac nevyhnutným reklamným médiom každej firmy, ktorej záleží na rozvoji svojho biznisu. Aj tomu najkvalitnejšiemu polepu však raz zazvoní zvonec a musí ísť jednoducho z automobilu preč. Profesionálne odstránenie reklamného polepu nie je vôbec zriedkavá vec. Aj polep totiž potrebuje pravidelnú údržbu – počas prevádzky totiž dochádza k prirodzenému mechanickému poškodeniu fólie ako je vyblednutie od slnka, kamienky, drobné trhliny alebo je grafika už stará a potrebujú refreshe.

Hneď na začiatku však upozorňujeme, že nejde o jednoduchú záležitosť, preto by ste polep určite nemali strhávať svojpomocne. Ide tu hlavne o ochranu povrchu vášho auta. Profesionálne odstránenie vykonané odborníkom (nami! :-)) je tá najlepšia cesta, ako nepoškodiť lak auta. A ako u nás prebieha samotné odstraňovanie reklamného polepu?

1. Prvotná obhliadka

Pred začatím prác si skontrolujeme aktuálny stav vášho polepu. Zistíme, aký je starý, aká plocha je polepená a na akých miestach. Dôležitý je aj jeho rozsah. Ak bolo auto pred polepom lakované (profesionálne/svojpomocne) je určite potrebné, aby sme o tom vedeli. Pri nekvalitnom lakovaní sa totiž môže pri odstraňovaní fólie zlúpnuť aj samotný lak.

2. Chémia a odstránenie lepidla

Pri odstraňovaní fólie používame profesionálne škrabky a pôsobenie tepla. Zvyšky lepidla odstraňujeme špeciálnou chémiou, ktorá rozpustí lepidlo, ale nepoškodí lak vášho auta. Po odstránení polepu vám na karosérii nezostanú žiadne škrabance, nakoľko pri práci nepoužívame žiadne ostré predmety.

3. Ako dlho to trvá

Všetko záleží na tom, v akom stave sa bude nachádzať daná fólia na odstránenie. Bežne prebiehajú práce jeden pracovný deň v závislosti od veľkosti polepenej plochy. Menšie polepy realizujeme v priebehu niekoľkých hodín a väčšie môžu trvať aj dva dni.

4. Kedy je najlepší čas

Na odstránenie polepu je potrebná teplota min. 15 stupňov, ale ideálna je nad 20 stupňov. Pri veľmi nízkych teplotách sa fólia „láme“ a celý proces je omnoho náročnejší. U nás však polepy odstraňujeme počas celého roka, nakoľko disponujeme vyhrievanými priestormi.

5. Pôsobenie UV žiarenia

Ak bolo auto vystavené neustálemu slnečnému žiareniu, môže na laku nastať, (ale nemusí) menší odtieňový rozdiel. Lak je totiž pod fóliou chránený pred UV žiarením, takže nevybledne ako ostatné časti vozidla. Túto estetickú vadu je možné vyriešiť prebrúsením laku.

6. Aké škody môžu nastať pri neodbornom odstránení

Všetko, čo si len dokážete predstaviť – poškodenie laku až po nepríjemné škrabance. Neodborná manipulácia spojená s nekvalitným typom fólie môže byť pre spodný lak vášho auta doslova katastrofou. Preto sa dôsledne vyvarujte amatérskych pokusov.

Dobrá rada na záver

Väčšinou odstránime každý typ fólie, ale niekedy narazíme na nešťastné prípady, ktoré poškodia aj lak. Ide o fólie, ktoré nie sú primárne určené na polep automobilov, alebo lacné materiály od neznámych dodávateľov. Odstránenie takejto fólie je veľmi zdĺhavé, finančne náročné a možné len pomocou mechanického zásahu.

Vždy si preto pred samotným polepom auta dobre premyslite a overte kvalitu danej fólie. Nikdy si nevyberajte lacné varianty od pochybných dodávateľov. Šetriť sa v tomto prípade skutočne neoplatí, lebo by ste to neskôr mohli trpko oľutovať – a to nielen pri jej odstraňovaní. Skutočne profesionálne polepové fólie si aj po rokoch zachovávajú pružnosť, vydržia prirodzenú prevádzku v dobrom stave, netrhajú sa a ich odstránenie je pomerne ľahké. Bližšie informácie o profesionálnych a kvalitných fóliách nájdete na našej stránke – špecifikácia fólií.

Ak si neviete rady s výberom, stavte sa u nás na kávu a konzultáciu, určite spolu niečo vymyslíme! Keby ste naopak potrebovali pomôcť pri odstránení starého reklamného polepu, viete, kam máte zavolať!